ÜRETİM

Arkeng kremayerli cephe asansörlerinin üretim süreci aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır.

  1. Tasarım
  2. Analiz
  3. Prototip İmalatı
  4. Gerçek ortam Testleri
  5. Üretim
  6. Son Kontroller ve Ürün Testleri
  7. Sevkiyat

Tasarım

Arkeng teknik ofisinde çalışan mühendislerimiz öncelikle kullanılabilirlik, güvenlik, estetik ve maliyet unsurlarını göz önüne alarak ürünlerimiz üzerinde sürekli bir iyileşme çalışması içindedirler. Bu aşamada düşünsel yeteneklerini CAD ortamında bilgisayara aktararak, sonlu elemanlar yöntemiyle statik ve dinamik analizlerini yaparlar.

Analiz

Bilgisayar ortamına aktarılan tasarımlar, statik yük analizi, frekans (titreşim) analizi, rüzgar yükü dayanım analizi, malzeme yorulma analizine tabi tutularak sonuçları değerlendirilir.

Prototip İmalatı

Tasarım sonucu analizleri uygun görülen ürün ya da parçaların ilk örnek üretimleri yapılır.

Gerçek Ortam Testleri

Prototipi yapılan ürünlerin ya da parçaların gerçek ortam testleri yapılır. Gerçek ortam koşulları altında, statik ve dinamik yükler açısından malzemelerin mekanik davranışları test edilir ve bu test sonuçlarına göre uygunluk onayı alan ürün ya da parçaların üretim kararı verilir.

Üretim

Tasarımın ardından yapılan prototip üretiminin gerçek ortam testleri sonucunda uygun olanlar için üretim emri hazırlanır. Bu emirlerde malzeme özellikleri, üretim resimleri, üretim teknikleri belirtilir ve süreç başlar.

Son Kontroller ve Ürün Testleri

Üretimi tamamlanan ürünlerimiz %100 kontrol edilir. Bu kontrollerde asansörler fabrika sahamızda çalıştırılıp, tüm saha dinamikleri ve güvenlik cihazı testleri yapılarak yeşil etiketle sevke hazır hale gelir.

Sevkiyat

Arkeng asansörlerinin en büyük özelliklerinden biri paket halinde sevk edilmesidir. Tüm testleri tamamlanan asansörlerimiz şantiye sahasında yalnızca yerine yerleştirilip, yükseltilerek kurulacak şekilde taşıt araçlarına yüklenirler.

 

 

 

 

ÜRETİM BÖLÜMLERİ

Metal İşleme Atölyeleri

Kaynaklı İmalat

Arkeng asansörlerinin kabin, şase, mast, bağlantı elemanları gibi bölümleri özel sipariş verilen malzemelerin fabrikamıza intikali ardından istenen ölçülerde kesilip, gaz altı kaynak tekniğiyle birleştirilmesi sonucu oluşturulurlar. Her bir imalat kendi içinde sürekli kontrol mekanizmasıyla denetlenerek uygunluğu sağlanır.

Talaşlı İmalat

Arkeng, üretiminde kullandığı pek çok malzemeyi kendi bünyesinde üretir. Bu nedenle gerek asansör ana gövde malzemeleri, gerek redüktör malzemeleri gerekse güvenlik cihazı (paraşüt) malzemelerini talaşlı imalat atölyesinde torna, freze, borwerk, radial, matkap, fellow, yatay işleme gibi makinelerimizi kullanarak meydana getiririz.

Kendi bünyemizde ürettiğimiz redüktörler helisel konik dişli tipinde, I:16,82 çevrim oranlı, sfero döküm, dişli malzemeleri 8620 sementasyon çeliği, mil malzemeleri 4140 ıslah çeliği olmak üzere çok özel şekilde üretilmektedir.

Aynı şekilde kendi bünyemizde üretilen güvenlik cihazlarımızın en büyük özelliği, devreye girdiği zaman asansörün hareketine izin vermemesidir. Bu sayede teknik ekibimiz neden devreye girdiğini araştırıp bularak, asansörlerimizin güvenle kullanılmasını sağlamaktadırlar. Güvenlik cihazlarımızda da malzeme seçimi darbeli yüklere karşı dayanımı en yüksek ve kırılgan olmayan özel çeliklerden yapılmaktadır.

Boyahane

Arkeng asansörlerinin boyalı olan tüm parçaları kendi bünyesinde oluşturduğu elektrostatik toz boya tesisinde yapılmaktadır. Bu amaçla bölgesinin en büyük boya fırınlarından birini kendi mühendisleriyle hayata geçirmiş olan Arkeng, yakın zamanda bu özel tesisini diğer ihtiyaç sahiplerinin hizmetine de açmayı planlamaktadır.

Montaj Atölyesi

İmalat sürecinde hazırlanan tüm parçalar montaj atölyesinde bir araya getirilir. Montajı tamamlanan asansörler tüm testlere tabi tutulmak üzere fabrika sahasında test düzeneğine bağlanırlar. Testleri tamamlanan asansörler hazır halde sevk emrini beklerler.